dom pasywny instalacje solarne odzysk ciepła gruntowy wymiennik ciepła realizacje certyfikaty energetyczne

Dom pasywny

Budownictwo pasywne polega na stworzeniu komfortu cieplnego bez zastosowania tradycyjnych systemów wentylacyjnych, grzewczych i chłodniczych. Ponieważ jedną z jego cech charakterystycznych jest minimalne zużycie energii, taki dom to aktywny wkład w ochronę środowiska, jak również duża oszczędność kosztów eksploatacyjnych dla jego mieszkańców.

W budownictwie pasywnym stosuje się szereg rozwiązań, które minimalizują zużycie energii. Domy stawiane w tej technologii cechują się nawet ośmiokrotnie niższym poborem energii. W dobrze zaprojektowanym budynku zadawalającą temperaturę można uzyskać poprzez samo dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Zmiana stylu budowania na pasywny wiąże się ze zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie.

Według definicji niemieckiego Passivhaus Instytut, dom pasywny to budynek, który dala zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15kWh na 1m2 powierzchni użytkowej. W praktyce oznacza to, że przez cały sezon grzewczy do ogrzania 1m2 mieszkania potrzeba 15 kWh, do odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, 1,7 m3 gazu lub 2.3 kg węgla.


Budując dom pasywny należy przewidzieć możliwość pozyskiwania energii z zewnątrz. Chodzi nie tylko o dogrzewanie budynku , ale także o ja największe wykorzystanie naturalnego oświetlenia w pomieszczeniach. Projektując dom, uwzględnia się domowe zmiany w nasłonecznieniu po to, by jak najlepiej zorientować budynek względem stron świata. W ten sposób zyskuje się sporo darmowego ciepła. Dodatkowo warto sięgnąć po kolektory słoneczne, zamieszczone na dachu,

By najbardziej efektywnie wykorzystać energię słoneczną należy spełnić kilka warunków konstrukcyjnych. Promienie słoneczne muszą mieć dostęp do pomieszczeń, w których najczęściej przebywają ludzie. Ściany z ekspozycją w kierunkach wschodnio-południowym, południowym i zachodnio-południowym są w miarę możliwości długie. Optymalne jest użycie przeszklonych powierzchni od strony południowej, natomiast na pozostałych ścianach ona nie mogą być zbyt duże, co pozwoli zmniejszyć straty ciepła .Zaleca się również zastosowanie takich elementów wykończeniowych, ja posadzki i parkiety w ciemnych kolorach, które umożliwiają pochłanianie promieni słonecznych, wpadających przez okna.

 

Treść wiadomości
Imię, nazwisko lub nick
Adres e-mail
 
 

Projekt Agencja Reklamowa Dea Studio