dom pasywny instalacje solarne odzysk ciepła gruntowy wymiennik ciepła realizacje certyfikaty energetyczne
Rodzaje GWC.

1.Wymiennik rurowyNajprostszym w wykonaniu Gruntowy Wymiennik Ciepła jest rura z tworzywa sztucznego o długości 40-60 metrów ułożona pod ziemią i zakończona czerpnią wyposażoną w siatkę zabezpieczającą przed insektami i gryzoniami oraz w filtr. Jej minimalna średnica powinna być równa lub większa średnicy króćca montażowego centrali wentylacyjnej. W domach jednorodzinnych najczęściej używane średnice to 200 mm (domy do ok. 150-170m2) lub 250mm (domy ok. 170-250m2). Do domów większych średnica GWC powinna być dokładnie obliczona w zależności od zapotrzebowania na wymianę powietrza w budynku. Rury o mniejszych średnicach właściwie nie powinny być używane do wykonywania GWC. Zastosowanie rury o przekroju nieco większym niż króćce montażowe rekuperatora spowoduje wolniejszy przepływ powietrza przez Gruntowy Wymiennik Ciepła a co za tym idzie nieznaczne zwiększenie jego sprawności - powietrze lepiej ogrzeje się zimą oraz mocniej schłodzi latem. Stosowanie rur przewymiarowanych, o bardzo dużej średnicy wbrew pozorom spowoduje zmniejszenie skuteczności wymiennika: kontakt przepływającego powietrza ze ściankami przewodu zostanie ograniczony.

Nasza firma rekomenduje stosowanie wymienników posiadających antybakteryjną warstwę wewnętrzną. Jednym z systemów gwarantujących antybakteryjne zabezpieczenie jest system AWADUKT Thermo firmy REHAU. Podczas specjalnego procesu wewnętrzna warstwa rury wzbogacana jest cząstkami srebra, które są całkowicie bezpieczne pod względem fizjologicznym. Dodatki te stosowane są m.in. w medycynie i urządzeniach gospodarstwa domowego w celu zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów.

AVADUKT THERMO – Rurowy anty bakteryjny Gruntowy Wymiennik Ciepła
Właściwości, które decydują:
- higieniczne powietrzne ze śladową ilością drobnoustrojów dzięki antybakteryjnej warstwie wewnętrznej rury
- rura pełnościenna z polipropylenu z optymalną przewodnością cieplną gwarantuje maksymalną wymianę ciepła
- wysoka sztywność przewodu zapewnia odpowiednie odprowadzanie wody kondensacyjnej

Argumenty, które przekonują:
- znaczna poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach
- niższe koszty ogrzewania w zimie dzięki wstępnemu ogrzaniu powietrza z zewnątrz
- przyjemny chłód w pomieszczeniach w lecie

Kompleksowe rozwiązanie:
- kompletny system od czerpni powietrza po rekuperator
- indywidualny dobór długości przewodu za pomocą programu obliczeniowego REHAU
- dla domów jednorodzinnych i budynków wielkokubaturowych, takich jak szkoły, hale, biurowce, itp.

Ułożenie wymiennika rurowego może występować w trzech wersjach:
a)Wersja pierścieniowa:
Kanały wymiennika rozprowadzone są w zależności od powierzchni działki w linii prostej w jednym kierunku lub łamanej wokół budynku. Przewody również mogą być rozprowadzane w gruncie w kierunkach określonych przez inwestora pod warunkiem zachowania zasad montażu GWC. Przewody wymiennika biegną bezpośrednio w kierunku czerpni terenowej zachowując odpowiedni spadek aby umożliwić odpływ tworzących się w wymienniku skroplin.

Treść wiadomości
Imię, nazwisko lub nick
Adres e-mail
 
 

Projekt Agencja Reklamowa Dea Studio