dom pasywny instalacje solarne odzysk ciepła gruntowy wymiennik ciepła realizacje certyfikaty energetyczne

   
   
   
   

Montaż oraz instalacja kolektorów

Kolektory słoneczne można instalować wszędzie, w dowolnej konfiguracji. Mogą być instalowane zarówno na dachu, balkonie, ścianie południowej jak i na ziemi. Przy montażu kolektorów na powierzchniach płaskich, kolektor musi być umieszczony na równej i nienarażonej na osiadanie powierzchni. Nierówne posadowienie kolektora lub częste zmienianie położenia kolektora może doprowadzić do powstawania niepożądanych naprężeń i w efekcie zniszczenie kolektora. Zaleca się montowanie kolektorów na masywnych płytach betonowych i przykręcenie do nich ramy montażowej. Aby utrzymać najlepsze efekty, należy spełnić następujące warunki:
- kolektor powinien być zwrócony stroną szklaną na południe,
- kolektor powinien być pochylony o ok. 450 względem poziomu, jest to kąt idealny przy wykorzystaniu kolektora od lutego do listopada,
- jeżeli kolektor ma być używany tylko w miesiącach letnich, należy go zainstalować pod kątem 300,
- kolektory należy instalować w miejscu niezacienionym przez drzewa, krzaki itp.
- wskazane jest stosowanie, jako czynnika roboczego- specjalnych cieczy. Ograniczają one odkładanie się minerałów na kolektorze i eliminują zagotowanie się cieczy.

Kolektory montuje się na wspornikach ponad dachem, w odległości około 15 cm od połaci dachu pochyłego. Natomiast na dachach płaskich na specjalnych stojakach, o właściwym kącie i kierunku. Umieszczając kolektory na dachu, należy pamiętać, że każdy metr kwadratowy waży około 35 kg i należy zapewnić dojście w razie potrzeb modernizacji. Cały system wykorzystywania energii słonecznej instaluje się w domu. Średnica miedzianych rur łączących kolektor z wymiennikiem to 18 mm dla max. 6 kolektorów, przepływ cieczy solarnej 1- 1,8 l/min. Rury izolowane w otulinę piankową o grubości ścianki: wewnątrz ok.10 mm, zewnętrznych ok. 20 mm.

W celu ułatwienia montażu kolektorów na dachach budynków oferowane są odpowiednie uchwyty. Są one przystosowane do różnego rodzaju pokryć dachowych (dachówka, blacha, pokrycia bitumiczne). Uchwyty te tworzą ramę i nadają się na dachy o nachyleniu w granicach 300-600. Możliwe jest wykonanie mocowania zwiększającego nachylenie w około 70. Uchwyty wykonane są z kształtowników stalowych cynkowanych ogniwo, co gwarantuje im odpowiednią trwałość. Podstawową cechą proponowanych uchwytów jest prosty i pewny montaż. W przypadku konieczności montażu kolektorów na dachach płaskich lub bezpośrednio na ziemi możliwa jest do nabycia konstrukcja wolnostojąca. Konstrukcja ta umożliwia wybór odpowiedniego nachylenia kolektorów w granicach 300 do 450. Wykonana jest z kształtowników stalowych cynkowanych ogniwo.

Treść wiadomości
Imię, nazwisko lub nick
Adres e-mail
 
 

Projekt Agencja Reklamowa Dea Studio