dom pasywny instalacje solarne odzysk ciepła gruntowy wymiennik ciepła realizacje certyfikaty energetyczneGrawitacja czy rekuperacja

Wentylacją naturalna to nadal często spotykany w Polsce system wentylacyjny. Jego działanie opiera się na ruchu powietrza w pionowym przewodzie kominowym wywołanym przez różnice temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym oraz różnicy ciśnień wywoływanej ruchem powietrza.

Wentylacja tego typu o ile sprawdzała się w domach budowlanych w latach 20 czy 50 wyposażonych w nieszczelne ona i drzwi zapewniające stały dopływ powietrza – przestaje działać w domach nowoczesnych budowlanych przy użyciu technologii opartych na wysokiej szczelności i izolacyjności. W większości aktualnie budowanych domów zastosowanie wentylacji grawitacyjnej powoduje zagrzybienie ścian oraz koncentracje różnych szkodliwych związków chemicznych. Wentylacja grawitacyjna uniemożliwia bowiem skuteczną kontrolę ilości powietrza usuwanego oraz jakiekolwiek jego filtrowanie.

Rekuperacja daje pełną kontrolę nad ilością i intensywnością wymiany powietrza. Jej podstawę stanowią podłączone do prądu urządzenia mechaniczne, które wymuszają ruch powietrza. Pierwszym zauważalnym już po kilku godzinach efektem sprawnie działającej wentylacji z odzyskiem ciepła jest pozbycie się nieprzyjemnego zaduchu oraz brzydkich zapachów w pomieszczeniach. Klimat jest komfortowy- łatwiej się w nim wypoczywa, a alergicy czy astmatycy czują się o wiele lepiej. Koszty ogrzewania takiego domu mogą być kilkakrotnie niższe od koszty ogrzewania budynku z wentylacją grawitacyjną.

Zalety rekuperacji:
- praca systemu wentylacyjnego nie zależy od warunków zewnętrznych,

- najskuteczniej działa w budynkach całkowicie szczelnych,

- dobrze wykonany system pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o ponad 60% w porównaniu z identycznym budyniem wyposażonym w wentylację grawitacyjną

- wyposażając dom w taki rodzaj wentylacji, można zrezygnować z wielu elementów wyposażenia domu, niezbędnych przy wentylacji grawitacyjnej, co znacznie obniży całkowity koszt inwestycji. W domu z rekuperatorem można zrezygnować ze wszystkich kominów wentylacyjnych nawiewników w oknach lub ścianach i mikrorozszczelnień w oknach- wystarcza tańsze wyłącznie otwierane i zamykane.

 

Treść wiadomości
Imię, nazwisko lub nick
Adres e-mail
 
 

Projekt Agencja Reklamowa Dea Studio